poniedziałek, 2 lutego 2015

2015 i nowa odsłona blogaRok 2015 ma być nowym rokiem w historii bloga Wisteria Gardens. Nie udało mi się niestety dać mu nowej bliżej związanej z firmową nazwy (Wisteria Gardens), ale z całą pewnością uda się zapełnić go nową zawartością. Usunęłam wszystkie stare posty - zastąpią je nowe zdjęcia, nowe opisy, nowe artykuły.Nowe kategorie tagów będą pozwalały odszukać konkretne rodzaje kanzashi (#commission, #kisetsubana etc)Kilka słów przypomnienia czym ja się w ogóle zajmuję.Marka Wisteria Gardens powstała w 2008 roku, jako nazwa dla strony o tsumami zaiku - tradycyjnym rękodziele Japonii, najczęściej widywanym we fryzurach maiko, praktykantek na gejsze. Kanzashi, jak zwykło się w Polsce nazywać to rękodzieło, to nazwa niepoprawna. Kanzashi to ogólnie używane słowo do określania wszelkiego rodzaju ozdób do włosów.  Dla tworzonych z jedwabiu kwiatów istnieje odrębna kategoria. Nazywane są hana kanzashi i wytwarza się je metodą tsumami, czyli składania płatków z pojedynczych kwadracików materiału i sklejania ich w celu ułożenia wzoru. To właśnie od tej metody wzięła nazwę ta gałąź sztuki, bo tsumami oznacza składać lub szczypać. Tradycyjnie nakleja się je za pomocą kleju ryżowego na niewielkie koła wycięte z tektury, a pojedyncze kwiaty spina się w skomplikowane bukiety.


Sztuka ta jest na wymarciu. Jeszcze niedawno technikę tę stosowało tylko pięciu prawdziwych Mistrzów, ale większość osiągnęła już wiek w którym nie przyjmuje uczniów. Większość osób którą ją praktykuje w jakimkolwiek zakresie to amatorzy i entuzjaści kultury japońskiej, z czego niewiele osób przywiązuje wagę do używania tradycyjnych materiałów oraz technik. W dużej mierze wynika to z trudności pozyskania materiałów, gdyż oryginalne hana tsumami kanzashi powinny być wykonywane z jedwabiu - najlepiej chińskiego habutae - oraz klejone klejem ryżowym.


Hana kanzashi noszą młode kobiety i dziewczęta na różne okazje: święto osiągnięcia konkretnego wieku, jak Shichi-Go-San (siedem-pięć-trzy), lub Seijin no Hi, czyli święto osiągnięcia wieku 20 lat.
Przede wszystkim jednak Wisteria Gardens jest jednym z najbardziej kompletnych kalendarzy maiko kanzashi w sieci. Informacje zamieszczone na stronie są rezultatem kilkuletniej fascynacji tym rękodziełem, tak bliskim jednemu z symboli tradycji Japonii - światem Płynącej Wody, czyli gejsz. 


Brosza Kusudama Bling

2 komentarze: